Yuvadan yeni ayrılmış Yavrular özel ilgi ister

Muhabbet yavruları yumurtadan çıkışından beş haftalık olana kadar çok hızlı büyürler ve annelerinden ayrılarak hayatlarının ilk büyük ortam değişikliğini yaşarlar. Bundan sonra artık yalnız yaşamayı öğreneceklerdir.

Yeni üreticiler genelde ,  yavru anneden sağ salim ayrılmışsa meselenin artık bittiğini ve bundan sonra pek problemlerle karşılaşmayacaklarını  zannedip çoğunlukla yanılırlar.

Bundan sonra ki altı haftasını geçireceği yer üreticiye bağlıdır. Ya boş bir çift hane veya özel olarak yapılmış antrenman kafesine konur. Önemli olan bu yerin titizlikle temizliğine uyulmasıdır. Vanodin veya herhangi bir dezenfektan kullanılarak  sıcak suyla kafesi silinmelidir. Malzemeleri ise unutulmamalıdır. Ancak bu titizlikle kafesin hastalık taşıma ihtimalinden korunabilir.

Aynen insanlardakine benzer kuşlarda da turp gibi dediğimiz hayvan pekala  hastalık taşıyıcısı olabilir. Yavruları yeni karantina yerlerine almadan önce dikkat edilecek konuların başında ,kendi başlarına yem veya ek gıda alıp alamadıkları test  edilmelidir. Ek gıdadan kastedilen sütlü ekmek,  yumuşatılmış yulaf  ve çimlendirilmişleri  anlıyoruz. Saydığımız bu besin türleri gelişimleri için çok önemlidir. Önümüzdeki birkaç haftalık süre bize yavruların sağlığı ve bunlardan yarışmalık kuşların çıkıp çıkmayacağı konusunda fikir verecektir.

Eğer yavruların anaçlardan bağımsız olduklarından eminseniz, mümkün olduğunca çok yavruyu aynı anda bir bölümde toplayın.

İlk günlerde çok dikkat etmek gerekmektedir. Yavruların çoğunluğu mesele çıkarmadan yeni ortamlarına alışmalarına rağmen %10 u sorun çıkartır. Örneğin; yemeyen bir yavru ailesinin yanına yemlenmeye tekrar alabiliriz. Yalnız saldırıya uğratmamak şartıyla.

                                                                

BİRBİRLERİNİ DOYURMA


Birkaç gün sonra bu tür yavruları yavru bölümüne aldığımızda diğerlerini nasıl doyurduğunu görürüz. Yem yiyemeyen yavruların tümünü bir bölüme alıp böyle birkaç kuvvetli yavruyu onların yanına koyduğumuzda ,karşılıklı birbirlerini nasıl doyurduğuna şahit oluruz. Başka bir doyurma yöntemi ise yapay olarak bebe mamaları yardımıyla elde doyurmaktır. Çok doğaldır ki bir yavru ile birkaç gün uğraşacak vaktiniz varsa. Annelerden ayrılmaya hazır yavruları “dilencilerden” kollamalıyız. Yavru bölümüne konulan yavrular şayet orada “dilenci” varsa yeni yavrular kurban haline gelerek ruhsal ve bedensel zarara uğrayabilirler. İmkanımız varsa yeni “dilencilerin” hepsini bir bölüme alıp , yanlarına da bir veya iki anaç atarak onların hizaya gelmelerini ve saldırganlıklarının kırılmasını sağlayabiliriz.
Bu sorunlu kuşlarla uğraşırken öbür tarafta diğer sağlıklı hayvanları ihmal edeceğimiz anlaşılmasın. Yavruların birkaç hafta sürecek olan ilk tüy değişimi esnasında günde üç kez takviye mama verilmelidir. Dirençlerini arttırmalıyız ki tüy dökümüne girdiklerinde bu geçiş evresini ,daha rahat bir şekilde ve vücutlarının dayanıklılığınca atlatabilsinler.
Bırakın yağlansınlar korkmayın. Salmalara alındığında o yağları uçarak zaten eriteceklerdir. Vücutta depolanmış yağlar tüy dökümü sırasında hayvana yardımcı olur. Yavruları yavru bölümünden 10-12 haftalık iken alıp salmaya 
koyuyorum.

İlk batın yavrular ayrı ikinci batın yavrular ayrı salmalara alınırlar. Bunu ilk yavrular tüye girdiğinde ikinci batındakileri rahatsız etmemeleri için uygularız. İkinciler tüye girdiklerinde birinci batındakiler tüyden çıkmış oluyorlar.

Yem ,kuşlarda vücut ısılarını sağlamaktadır. Yem yemeyen kuşlar ise bir süre sonra tüneklerde tüylerini kabartarak vücut ısılarını sağlamaya çalışırlar. Bu kuşları yakalayıp tekrar yavru bölmesine alınmalıdır. Bir yavru iki gün yem yememekte direniyorsa o kuş geç gelişecek ve hiçbir zaman kaliteli vasıflarda olmayacak demektir.

Tercüme:muhabbetkusu77.wordpress.com

Wellensittich Magazin 6/95

Gewinnformel für jungvögel 

Reklamlar